دانستنی های سلامت

همه چیز درباره پاره‌ گی رباط صلیبی و درمان آن

Everything-about-the-rupture-of-the-cruciate-ligament-and-its-treatment-min

همه چیز درباره پاره‌ گی رباط صلیبی و درمان آن

مفصل زانو از مجموعه پیچیده‌ای از رباط‌ها و تاندون‌ها تشکیل شده است که به ثبات و حمایت از زانو در هنگام حرکت و فعالیت کمک می‌کنند. این بافت‌ها در برابر ضربات بسیار حساس و آسیب پذیر بوده و ممکن است دچار صدمه شوند. یکی از این آسیب‌ها می‌تواند پاره‌گی رباط صلیبی زانو باشد که در میان ورزشکاران و افراد فعال بسیار رایج است.

به همین منظور ما این مطلب را به همه چیز درباره پاره‌ گی رباط صلیبی و درمان آن اختصاص داده‌ایم تا با این آسیب جدی بیشتر آشنا شده و در مواقع آسیب دیدن، اگر صدمه جزئی بود بتوانیم به کاهش درد و تورم ناحیه آسیب کمک نماییم.

پاره‌گی رباط صلیبی در چند درجه ممکن است اتفاق بیفتد و هر درجه آسیب این رباط دارای درمان مخصوص خود می‌باشد. اگر شما ورزشکار حرفه‌ای هستید، حتما این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید تا از این آسیب جدی که احتمال بروز آن برای ورزشکاران بیشتر است، آگاهی بیشتری پیدا کرده و در مواقع ضروری بتوانید به خود یا فرد آسیب دیده کمک کنید. برای شناخت بیشتر این آسیب جدی و راه‌های درمان آن، با اتسی تا انتهای این مطلب همراه باشید.

دلایل پاره‌ گی رباط صلیبی و درمان آن

یکی از رباط‌های مهم در زانو، رباط صلیبی است که سبب حفظ پایداری زانو در زمان فعالیت و حرکت می‌شود و فردی که دچار آسیبی در ناحیه رباط زانو شود، توانایی راه رافتن یا حفظ تعادل را از دست خواهد داد. این رباط ممکن است بر اثر چرخیدن زانو، زمین خوردن و یا کشیدگی دچار آسیب شود. علاوه براین، تروما زانو هم باعث بروز این عارضه خواهد شد.

برخی از دلایل پاره‌ گی رباط صلیبی و درمان آن عبارتند از:

• حوادث ورزشی

برخی از ورزش‌ها مثل فوتبال، بسکتبال، والیبال و… که نیاز به دویدن و تغییر سمت و جهت دارند، باعث آسیب در رباط صلیبی زانو خواهند شد.

• حوادث خانگی

برخی از حوادث خانگی مانند سقوط از ارتفاع یا برخورد با وسایل ممکن است که به پاره‌گی رباط زانو منجر شود.

• فشار زیاد روی زانو

انجام فشار زیاد و حرکات شدید در هنگام کار یا حتی بازی ممکن است سبب پاره‌گی در رباط صلیبی شود.

• رفتارهای نامناسب

برخی از افراد عادت‌های نامناسبی مانند قرار گرفتن در حالت خمیده طولانی یا نشستن در پوزیشن‌های نامناسب دارند که این عادات نادرست می‌تواند به پاره‌گی رباط صلیبی ختم شود.

در صورت مشاهده علائم و نشانه‌های پاره‌گی رباط برای درمان آن حتما به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید تا دچار عوارض جبران ناپذیری نشوید.

آشنایی با انواع پاره‌ گی رباط صلیبی

وقتی صحبت از پاره ‌گی رباط صلیبی و درمان آن به میان می‌آید، منظور آسیب به رباط صلیبی قدامی زانو است که در مرکز زانو واقع شده است. این پاره‌گی ممکن است به‌صورت جزئی و یا کامل باشد که در صورت پاره‌گی کامل رباط صلیبی به دو تکه تقسیم خواهد شد.
پاره‌گی رباط صلیبی بر اساس شدت آسیب می‌تواند در سه سطح مختلف تقسیم بندی شود که عبارتند از:

• پاره ‌گی رباط صلیبی درجه یک

در پاره‌گی رباط صلیبی درجه یک آسیب وارد شده به رباط خفیف بوده و در واقع رباط کمی کشیده شده است و همچنان با وجود این کشیدگی می‌تواند ثبات مفصل زانو را حفظ کند.

• پاره‌ گی رباط صلیبی درجه دو

پاره‌گی درجه دو در رباط صلیبی معمولا بر اثر یک پیچ خوردگی اتفاق افتاده و سبب کشیده شدن و شل شدن رباط خواهد شد. به این مدل پاره‌گی صلیبی و درمان آن در این مطلب اشاره خواهد شد.

• پاره‌ گی رباط صلیبی درجه سه

در این نوع آسیب رباط، در واقع رباط صلیبی به دو قسمت تقسیم شده و مفصل زانو حالت ناپایدار دارد و برای درمان این نوع از پاره‌گی معمولا پزشک معالج باید تصمیم نهایی را اتخاذ نماید.

علایم پاره ‌گی رباط صلیبی و درمان آن

پاره‌گی در رباط صلیبی با درد همراه است و این درد می‌تواند مانع فعالیت‌های ورزشی و یا حتی فعالیت‌های روزانه فرد شود. بهترین کار این است که به یک پزشک مراجعه نمایید تا میزان آسیب پاره‌ گی رباط صلیبی و درمان آن مشخص شود؛ زیرا درمان این مشکل به شدت صدمه وارد شده و نوع پاره‌گی رباط مربوط است.

اما به‌ طور کلی علائم پاره‌گی رباط صلیبی به شرح زیرند:

• ورم مفصل زانو
• مشکل در راه رفتن
• حساس شدن به لمس زانو
• شنیدن صدا از محل مفصل
• احساس ناپایداری در زانو
• درد شدید

• و…

برای پاره ‌گی رباط صلیبی و درمان آن نیاز است که حتما به یک پزشک متخصص مراجعه شود. اگر دچار علائم فوق هستید، آن‌ها را جدی گرفته و به یک متخصص مراجعه کنید؛ زیرا با درمان سریع این مشکل می‌توانید به وضعیت سابق خود برگشته و به فعالیت‌های خود ادامه دهید.

پاره ‌گی رباط صلیبی و درمان آن

درمان پاره‌گی رباط صلیبی به میزان و شدت آسیب بستگی دارد و راه‌های گوناگونی برای درمان وجود دارد که در ادامه این مطلب به این موارد اشاره شده است:

• کمک‌های اولیه

در صورتی که دچار آسیب‌ دیدگی جزئی شده باشید، می‌توانید روی محل آسیب دیده یخ بگذارید و باعث کاهش درد و تورم شوید و همچنین می‌توانید پاهای خود را بالا نگه دارید و از ایستادن و فشار آوردن روی محل آسیب دیده خودداری کنید.

• استفاده از داروهای ضد التهاب

استفاده از داروهای ضد التهاب برای پاره ‌گی رباط صلیبی و درمان آن مؤثر است و باعث کاهش درد و تورم در ناحیه آسیب خواهد شد. همچنین یک جراح ارتوپد می‌تواند داروهای استروئیدی به زانوی آسیب دیده تزریق نماید و سبب کاهش درد و تورم در این ناحیه شود.

• استفاده از زانوبند

می‌توان برای محافظت از زانویی که دچار پاره‌گی رباط صلیبی شده است در هنگام دویدن و یا ورزش از زانوبندهای خاصی استفاده نمود.

• درمان با فیزیوتراپی

یکی دیگر از راه‌های درمان پاره‌گی رباط صلیبی انجام فیزیوتراپی است که کمک می‌کند تا طیف وسیعی از دامنه حرکات را بتوانید انجام دهید.

• انجام جراحی

اگر پاره‌گی صلیبی شدید باشد و در واقع پاره‌گی نوع سوم اتفاق افتاده باشد، پزشک متخصص به احتمال زیاد برای پاره‌ گی رباط صلیبی و درمان آن جراحی را پیشنهاد خواهد داد.

در حقیقت دو روش برای ترمیم پاره‌گی رباط صلیبی وجود دارد که یکی جراحی رباط صلیبی خارج مفصلی و دیگری جراحی رباط صلیبی داخل مفصل است. بعد از جراحی با انجام فیزیوتراپی به مدت 12 ماه فرد می‌تواند به فعالیت و ورزش سابق خود بازگردد.

سخن پایانی

پاره‌گی رباط صلیبی اتفاق شایعی می‌باشد که برای هر فردی در هر سنی ممکن است رخ دهد؛ اما این عارضه در افراد ورزشکار بیشتر از افراد معمولی رخ می‌دهد و علت این امر می‌تواند این باشد که احتمال آسیب ناگهانی به رباط صلیبی در ورزش‌هایی مانند والیبال، فوتبال و بسکتبال که در آن پرش ناگهانی روی زانو ممکن است رخ دهد، بیشتر می‌باشد. در چنین مواقعی باید ورزشکار را روی تخت گذاشته و به بیرون بازی و به نزد پزشک هدایت کرد.

در مورد پاره‌ گی رباط صلیبی و درمان آن در این مطلب نکاتی را با شما در میان گذاشتیم و بیان شد که این پاره‌گی در سه درجه ممکن است برای فرد رخ دهد و برای هر درجه از این پاره‌گی درمان خاصی وجود دارد که بهتر است توسط پزشک معالج این درمان اتخاذ شود و خودسرانه اقدام به درمان این مشکل ننمایید.

چنانچه هر کدام از علائم پارگی زانو مانند تورم، درد، احساس ناپایداری در زانو و علایم دیگری که در این مطلب عنوان شد را در خود مشاهده نمودید، درنگ نکرده و سریع به یک پزشک متخصص برای درمان این مشکل مراجعه نمایید؛ چرا که عدم درمان این معضل ممکن است آن را به یک نقص مزمن برای فرد تبدیل نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *